Kolorowe materiały, dziesiątki maszyn do szycia, rodzinne atrakcje i wspólny cel. Już 27 czerwca na krakowskim Złocieniu odbędzie się Wielki Piknik Charytatywny „Uszyj Jasia – Rybitwy wspierają Złocień”. Podczas wydarzenia mieszkańcy będą mogli własnoręcznie uszyć poszewki na poduszki dla dzieci przebywających w krakowskich szpitalach.
Organizatorzy przygotowali również bogaty program atrakcji dla całych rodzin.
Uszyj Jasia na Złocieniu. Pomoc przez wspólne szycie
Piknik odbędzie się przy parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy ul. Agatowej 39 w Krakowie. Wydarzenie potrwa od godz. 11.00 do 18.30.
Najważniejszym elementem akcji będzie wspólne szycie kolorowych poszewek na poduszki dla najmłodszych pacjentów krakowskich szpitali. Na uczestników czekać będzie aż 40 stanowisk wyposażonych w maszyny do szycia oraz setki metrów kolorowych materiałów.
Co ważne, organizatorzy zapewnią wsparcie instruktorów, którzy krok po kroku pomogą wykonać poszewki nawet osobom bez wcześniejszego doświadczenia.
Poszewki trafią do dziecięcych oddziałów szpitalnych
Wszystkie poduszki przygotowane podczas wydarzenia zostaną przekazane dzieciom przebywającym w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika oraz Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.
Co ważne, akcja „Uszyj Jasia” od lat pokazuje, że nawet niewielki gest może poprawić samopoczucie najmłodszych pacjentów podczas pobytu w szpitalu.
Ponadto od 2013 roku inicjatywa angażuje mieszkańców całej Polski do wspólnego szycia kolorowych poszewek dla dzieci przebywających w szpitalach, hospicjach oraz placówkach opiekuńczych.

Atrakcje dla całych rodzin
Oprócz części charytatywnej organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.
Na uczestników czekać będą:
- dmuchańce,
- konkursy z nagrodami,
- gry i zabawy edukacyjne „Miasto Dzielnic”,
- pokazy strażackie,
- prezentacja robota gaśniczego,
- mobilne laboratorium strażackie,
- szkolenia z pierwszej pomocy prowadzone przez druhów OSP Bieżanów.
Dodatkowo swoje strefy przygotują lokalne firmy i partnerzy działający na Rybitwach, Złocieniu oraz Płaszowie.
Grill, owoce i wspólna integracja
Podczas pikniku nie zabraknie również strefy gastronomicznej. Organizatorzy zapowiadają darmowy poczęstunek grillowy oraz egzotyczne owoce dla uczestników wydarzenia.
Co więcej, jak podkreślają pomysłodawcy akcji, piknik ma nie tylko pomóc dzieciom przebywającym w szpitalach, ale także integrować lokalną społeczność.
– Akcja Uszyj Jasia łączy wszystkich. Bez względu na wiek, wykształcenie czy umiejętność każdy może uszyć poszewkę dla dzieciaków w szpitalach i tym samym poprawić ich komfort leczenia – podkreśla Marcin Grygierek, koordynator akcji Uszyj Jasia.
Dzięki temu wydarzenie staje się nie tylko formą wsparcia najmłodszych pacjentów, ale również okazją do wspólnego spędzenia czasu i poznania sąsiadów.
Wspólna inicjatywa mieszkańców i przedsiębiorców
W organizację wydarzenia zaangażowali się mieszkańcy, przedsiębiorcy i organizacje działające na Rybitwach, Złocieniu, Płaszowie oraz Bieżanowie.
Jak zaznacza prezes Klastra Rybitwy Remigiusz Tytuła, projekt jest przykładem tego, jak lokalna społeczność może wspólnie działać na rzecz potrzebujących i jednocześnie budować sąsiedzkie relacje.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka. Partnerem głównym jest Województwo Małopolskie, a partnerem wydarzenia Miasto Kraków.
Kiedy odbędzie się piknik?
Wielki Piknik Charytatywny „Uszyj Jasia – Rybitwy wspierają Złocień”
Data: 27 czerwca 2026 r.
Godz. 11.00–18.30
Adres: Parafia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ul. Agatowa 39, Kraków – Złocień
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.






